Po godzinach

>>> Jak pomóc psu, który jest ofiarą wypadku.

Zaczęły się wakacje, więc zwiedzając autem nawet odległe zakątki Polski może nam się przydarzyć wypadek samochodowy z udziałem psa lub możemy być świadkami takiego zdarzenia. Możemy też po prostu znaleźć bezdomne okaleczone zwierzę w pobliżu drogi. Co w takiej sytuacji zrobić, jak się zachować, aby wykorzystując nowe polskie przepisy jak najlepiej mu pomóc ?

Według prawa, bezpańskie psy, które zostały poszkodowane w wypadku drogowym, leczone są na koszt gminy, w której do zdarzenia doszło. Urząd Gminy zobowiązany jest wskazać lecznicę, która zapewni dla nich całodobowa opiekę weterynaryjną.(Art.11a ust.2 pkt 8 ustawy o ochronie zwierząt)

Urząd Gminy zobowiązany jest również odszukać właściciela poszkodowanego psa lub, jeśli okaże się to niemożliwe, znaleźć mu nowego opiekuna, lub zapewnić miejsce w schronisku dla zwierząt.

W praktyce oznacza to, że od momentu oddania psa do lecznicy, wszystkie obowiązki przejmuje na siebie Wójt Gminy, w której doszło do wypadku.

Podsumowując wygląda to tak, sprawca lub świadek wypadku z udziałem bezpańskiego psa:

1) ustala na terenie jakiej gminy doszło do wypadku.

2) dzwoni na posterunek policji w ustalonej gminie, podaje szczegóły wypadku (np. nazwa ulicy itd.) oraz zostaje poinformowany, do której lecznicy się udać.

3) dostarcza psa do lecznicy (na miejscu również opisuje zdarzenie wypełniając specjalny formularz, podając swoje dane osobowe, numer dowodu osobistego, oraz telefon kontaktowy)

Pomóżmy więc czworonogom w potrzebie, zwłaszcza, że mamy taką możliwość.

Labrador Retriever Team

[powrót]